Akcija sakupljanja starog papira, baterija i čepova - rezultati

Autor: Jasenka Vidić, 25. 11. 2018.

Nastavljajući aktivnosti u sklopu kandidature za ekoškolu, tijekom posljednja dva tjedna u studenom provodila se akcija prikupljanja starog papira, otpadnih baterija i plastičnih čepova. Sve donešene količine marljivo su vagale i bilježile članice eko-sekcije iz 5. i 6. razreda.

Baterije i čepove skupljamo već više godina, papir smo skupljali po prvi puta, a ove smo godine odlučili uvesti malo natjecanje među razredima, kako bismo učenike i njihove ukućane potaknuli na što bolji odaziv.

Odaziv je bio odličan, prikupljeno je 612 kg i 385 g starog papira! Podijeljeno s brojem učenika, to je 5 kg i 234 g po učeniku.

U kategoriji prikupljanja starog papira pobijedio je 8.d koji je prikupio više od 223 kg papira, na 2. mjestu je 5.d sa 196 kg, a na trećem mjestu 6.d sa 144 kg papira.

Prikupljeni papir su ovog tjedna odvezli djelatnici Kartonaže Ivanec, koja će ga reciklirati i iskoristiti u svojoj proizvodnji.

U kategoriji starih baterija pobijedio je 5.d razred s preko 16 kg baterija, a drugo mjesto je 8.d sa 400 grama i 3. mjesto 4.d sa približno 200 grama baterija. Ukupno je prikupljeno 16 kg i 527 g starih baterija. Skupljanje baterija se nastavlja i dalje.

Što se tiče čepova, oni su posebna priča. Čepove skupljamo već treću školsku godinu, na poticaj naše učiteljice Verice Herceg, koja se povezala s Udrugom oboljelih od leukemije i limfoma iz Čakovca, te našu školu tako uključila u projekt "Plastičnim čepovima do skupih lijekova". Naime, prikupljeni plastični čepovi od boca napitaka, mlijeka, omekšivča, pasta za zube (bilo kakvi plastični čepovi na navoj) predaju se Udruzi koja ih prodaje poduzećima za preradu, a dobiveni novac ide za financiranje skupih pametnih lijekova za liječenje leukemije i limfoma. Tako smo, uz uklanjanje otpada iz okoliša, učinili još jedno dobro djelo - pomažemo oboljelima u njihovoj borbi za život. O svemu tome čuli smo više detalja u petak, 23.11., kada su nas posjetili predsjednik Udruge oboljelih od leukemije i limfoma, g. Emil Vibović, te potpredsjednica, gđa. Anica Črnila, i ispričali nam o nastanku udruge, početku akcije i dosadašnjim uspjesima. Time su nas potaknuli na još marljivije skupljanje čepova, jer smo saznali da za jedan pametni lijek (dakle, spašavanje jednog života) treba prikupiti gotovo 8 tona čepova.

Akciju prikupljanja čepova također smo učinili natjecateljskom, a pri tome smo opet imali sreću i dobili pomoć. Na poticaj našeg učitelja Krunoslava Dolenca, g. Stjepan Cikač izradio je prekrasan ormarić s 8 pretinaca za skupljanje čepova - svaki naš razred ima jedan pretinac. G. Cikač izradio je ormarić besplatno, a sav potreban materijal također smo dobili zahvaljujući tvrtki MDV-Centar iz Varaždina i njenom vlasniku, g. Vladimiru Malogorskom.

Trenutni pobjednik u skupljanju čepova je 5.d, koji je dosad napunio 5 stupaca, prvašići su napunili 2 stupca, a 3. 4. i 6. razred po jedan stupac. Akcija se nastavlja i dalje a dosad prikupljene čepove odvest ćemo u Udrugu oboljelih od leukemije i limfoma koja će ih prodati i dobivenim novcem nabavljati skupe lijekove.

Svi koji su se uključili u akciju na bilo koji način zaslužuju pohvalu i zahvalu, jer su uz dobro djelo prema okolišu učinili dobro i za sebe, usvajajući korisne i zdrave navike za život. Zato se nadamo da će i buduće takve akcije imati tako dobar odaziv!

skupljenicepovi.jpg (656.97 KB)
skupljenipapir.jpg (558.10 KB)