> Projekti

Moj prvi časopis

Autor: LJERKA BREZOVEC, ANICA FATIGA, 27. 6. 2022. 15:57

I ove školske godine učenici 7. a, b i d razreda realizirali su zadani projekt Moj prvi časopis predstavljajući nam svoje interese za školska događanja, i ona izvan škole, a nadasve svoju kreativnost, maštovitost i pismeno izražavanje.

Učenici su dali vrlo kreativne naslove svojim časopisima: Čarobna formula,  Glas kulture, Glec, Maruše, Srebrnaši, Školske novosti i Zlatno doba.

S ponosom predstavljamo učeničke časopise koje ćemo objediniti u jedan i predstaviti se školskim časopisom na LiDraNu. Sve ih možete pogledati u izborniku Projekti.

U realizaciji projekta sudjelovale su učiteljice Anica Fatiga, Ljerka Brezovec, Ružica Breški i Kristina Štrlek.

Učenici 7. a podijeljeni su u četiri skupine, učenici 7. b u dvije skupine, a u Područnoj školi  Druškovec  časopis izrađuju učenici Medijske grupe tako da je nastalo ukupno 7 časopisa različitih i zanimljivih naslova i tematika.

Nakon uputa za rad svaka skupina učenika istražuje kako izgledaju naslovne stranice časopisa za djecu i mlade i što se na njima objavljuje. Doznaju kako se postavlja tekst na novinsku stranicu i koliko je važna fotografija postavljena uza nj. U tome im je pomagala učiteljica informatike Ružica Breški podučivši ih kako rabiti program Canva, a u Druškovcu je za to zaslužna učiteljica informatike Kristina Štrlek.

Učenici daju naziv svome časopisu, osmišljavaju kako će izgledati najmanje dvanaest stranica  u časopisu. Poželjno je bilo da napišu različite novinarske vrste (vijesti, izvješće, komentar, reportaže i intervju). Uvijek je dobro da vijesti prate i fotografije koje mogu i sami snimiti. Vijesti mogu biti iz škole, ulice ili neposredne blizine. Jednu stranicu ispunjavaju lirske pjesme, a jednu stranicu mogli su urediti sadržajima prema slobodnom izboru.

U dogovoreno je vrijeme svaka skupina na satu Hrvatskoga jezika predstavlja svoj rad uz kratki osvrt na svoj zadatak. Nakon predstavljanja rada svake skupine učenici su komentirali i vrednovali rad svih članova skupine.

U nastavku se nalaze poveznice do časopisa.

Čarobna formula

Maruše

Glec

Srebrnaši

Školske novosti

Glas kulture

Zlatno doba

Moja prva slikovnica

Autor: LJERKA BREZOVEC, 15. 6. 2021. 05:59

Godina 2021. proglašena je Godinom čitanja, no s ponosom možemo kazati da je 2021. i Godina Marka Marulića i 500. godišnjica tiskanja njegove Judite (Mleci, 1521.) te se projektom Moja prva slikovnica učenici 6. a, 6. b i 6. d razreda pridružuju aktivnostima koje doprinose afirmaciji čitanja i pisanja, kao što i sam slogan Nacionalne strategije za poticanje čitanja kaže: Čitajmo da ne ostanemo bez riječi.

Kako bismo obilježili 500 godina od tiskanja Marulićeve Judite, učenici šestih razreda sudjelovali su u projektu Moja prva slikovnica i krenuli u realizaciju izrade svoje prve slikovnice, odnosno pisanja svoje prve knjige. Cilj je projekta bio izraditi slikovnicu slobodne tematike za učenike drugog razreda, dok 6. d daje slikovnice učenicima trećeg i četvrtog razreda osnovne škole. Šestaši su na internetu istraživali kako nastaje slikovnica i pratili zadane upute u čitanci. Njihova slikovnica se sastoji od teksta i ilustracija, tj. crteža. Priča ima svoj slijed i kompoziciju. Za slikovnicu su izradili naslovnicu zanimljiva naslova prema priči.

Za Dan pripovijedanja slikovnice su bile završene i predane učenicima drugih razreda koji su mogli uživati u čitanju i ilustracijama. Učiteljica drugoga razreda čitala je slikovnice s učenicima, pomogla im pri vrednovanju slikovnica i donošenju konačne ocjene za svaku slikovnicu. Najljepše slikovnice prikazujemo u projektima na stranicama škole i u virtualnoj knjizi za Dan škole.

Špancir šešira i opraštanje od jeseni

Autor: LJERKA BREZOVEC, 7. 1. 2020. 07:17

U petak, 20.12.2019., učenici petih razreda špancirajući se hodnicima u jesenskim šeširima, ispričali su najljepše jesenske priče i oprostili se od jeseni.

U sklopu mjesečnoga projekta „Priča jesenskog šešira“ učenici petih razreda u jesenskim šeširima špancirali su se zadnji dan jeseni školskim hodnicima i peti sat u holu škole učenicima trećeg razreda i učenicima u produženom boravku predstavili svoje lutkarske priče o jeseni kao i pjesme o jeseni, ali i zimi i Božiću koji nestrpljivo očekuju.

Projekt „Vodič za zdraviji život“

Autor: Ružica Breški, Sandra Štrlek, 1. 7. 2019. 06:31

Učenici 8.b razreda u toku školske godine 2018./2019.  promišljali su o svom zdravlju i načinima kako ga unaprijediti. Na satovima SRZ-a i Informatike bavili su se sadržajima predviđenim zdrastvenim odgojem (Prehrana adolescenata, Važnost tjelesnog vježbanja, Osobna higijena, Mentalno zdravlje, Ovisnosti, Osobna odgovornost za vlastito zdravlje).

UPISI (VAŽNO)

PROJEKT "UŽINA ZA SVE IV"
PROJEKT "UŽINA ZA SVE III"
Projekt "Užina za sve II"