Projekt eko-vrtova škole

Autor: Jasenka Vidić, 16. 5. 2023.

Područna škola Druškovec prošle je godine na natječaj Ministarstva znanosti i obrazovanja za financiranje projekata iz izvanškolskih aktivnosti prijavila projekt školskog eko-vrta te joj je odobreno 9000 kuna (1194,50 Eur) za uređenje vrta i edukaciju učenika i nastavnika o održivom i ekološki prihvatljivom uzgoju hrane.

Dio vrtlarskih radova napravljen je još ujesen, a nastavak slijedi s toplijim proljetnim vremenom. Što se tiče edukacije, prošle je jeseni jedna učiteljica sudjelovala na edukativnom obilasku imanja Silvije Kolar-Fodor u Novom Selu Rok u Međimurju, te upoznala prednosti očuvanja bioraznolikosti u vrtu i okolišu.

Tijekom zimskih mjeseci učenici su s učiteljem prirode prikupljali i proučavali sjemenje povrća i cvijeća te su za svoj projekt nagrađeni u nagradnom natječaju Udruge BioVrt – dobili smo edukativnu memory-igru, brošuru o čuvanju sjemena i paketiće sjemenja. Dio tog sjemenja posijan je da se uzgoje sadnice za školski vrt.

Uoči proljetnih praznika, u utorak 4.4.2023. u popodnevnim satima nakon nastave, 44 učenika polaznika Eko-sekcije PŠ Druškovec u pratnji 3 učiteljice i voditeljice ekoškole, na edukativnom izletu posjetili su Centar Rudolf Steiner u Donjem Kraljevcu i OPG Zadravec u Draškovcu, također u Međimurju. U Centru Rudolf Steiner upoznali su život i djelo tog svjetski priznatog, a u Hrvatskoj slabo poznatog stručnjaka rodom iz Donjeg Kraljevca, osnivača antropozofije, euritmije, waldorfske pedagogije i biodinamičke poljoprivrede. Upravo ovo posljednje je učenicima približila direktorica Centra Dijana Posavec kroz predavanje o održivoj proizvodnji zdrave hrane po principima biodinamičke poljoprivrede. Učenici su obišli i razgledali i obližnju rodnu kuću dr. Rudolfa Steinera (1861.-1925.) te upoznali dio njegove ostavštine, koja sadrži 365 knjiga i preko 7500 sačuvanih predavanja. Nakon toga posjetili su obiteljsko gospodarstvo Zadravec koje se bavi uzgojem koza i proizvodnjom kozjeg mlijeka i sireva te su kušali mlijeko i sireve uz domaći raženi kruh, a imali su prilike kroz igraonicu „Pomazi meee“ i hraniti koze i poigrati se s jarićima. Prepuni dojmova vratili su se u Druškovec te u očekivanju toplijih i sunčanijih dana nastavljaju s uređenjem svog eko-vrta.

Oba eko vrta u područnim školama (Druškovec i Greda-Jurketinec) bit će dopunjena s još začinskog i ljekovitog bilja, te povrća i cvijeća, a zasadit će se i grmovi bobičastog voća. Umjesto predviđene ručne pumpe za PŠ Greda-Jurketinec, nabavljena su dva spremnika za kišnicu, za zalijevanje gredica u sušnije vrijeme. U tijeku je i nabava stručne literature i edukacija učiteljica o permakulturi.

Cilj ovog projekta je podučiti učenike, učitelje, roditelje i ostale zainteresirane mještane o zdravim načinima uzgoja hrane, u ovom našem prekrasnom kraju koji još nije potpuno zagađen, a u kojem se mnogo obitelji ozbiljno bavi poljoprivredom.