PŠ DRUŠKOVEC NA PUTU PREMA EKOŠKOLI

Autor: Jasenka Vidić, 12. 11. 2018.

Područna škola Druškovec ove školske godine pokrenula je pripremne aktivnosti za stjecanje statusa Međunarodne Ekoškole.

Time bi se škola uključila u program koji se u Hrvatskoj provodi od 2001. godine, pod vodstvom Udruge Lijepa Naša. Ta je udruga članica Međunarodne zaklade za obrazovanje i odgoj za okoliš, čije je sjedište u Kopenhagenu (Danska), i od 2001. godine u njega se u Republici Hrvatskoj uključilo gotovo 400 odgojno-obrazovnih institucija (vrtića, osnovnih i srednjih škola).

Na području Varaždinske županije u program je uključeno dvadesetak ustanova, među kojima su Osnovne škole Tužno, Klenovnik, Petrijanec, Višnjica, Dječji vrtići „Ivančice“, Ivanec, „Bajka“ i „Panda“ iz Varaždina te Srednja škola „Arboretum Opeka“ iz Vinice,  Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin, kao i Elektrostrojarska škola Varaždin.

U sklopu aktivnosti za prijavu u program Područna škola Druškovec već je pokrenula rad Eko-sekcije, u koju se uključilo 15-ak učenika, a koja je u petak, 19.10., nakon obilježavanja Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, održala i prvu radionicu izrade hranilica za ptice od zrnja i ostataka hrane. Proveden je i natječaj unutar škole za izradu logotipa Ekoškole. Među petnaestak vrlo zanimljivih i maštovitih idejnih rješenja odabrana su dva pobjednička rada (učenika Gabrijela Belcara iz 4.d i učenice Marte Maloić-Surko iz 7.d), kombinacijom kojih je nastalo završno idejno rješenje, a njega je osmislio učitelj likovne kulture Željko Čanžar. Kao jedan od važnih koraka u postupku stjecanja statusa, izabrani su članovi Eko-odbora (u koji uz djelatnike i učenike škole ulaze i predstavnici roditelja, jedinice lokalne samouprave te poduzeća iz okolice koja u okviru svojih djelatnosti imaju i aktivnosti zaštite okoliša i zbrinjavanja otpada). 26.10. održan je i konstituirajući sastanak Eko-odbora (na njemu je odabran logo Ekoškole i potvrđen godišnji program rada). Zatim je vrijedna eko-sekcija pod vodstvom učiteljice Marije Grah prikupila i posložila prve sastojke za naš novi komposter u blizini zgrade PŠ Druškovec, koji su sastavile vrijedne i spretne ruke našeg domara Ivice Pađena.

Uz sve to, 20.10.2018. godine učiteljice Marija Grah i Jasenka Vidić sudjelovale su na seminaru u Zagrebu i educirale se za školske koordinatorice programa Ekoškole.

Provedba aktivnosti predviđena je kroz cijelu školsku godinu (skupljanjem otpadnih baterija, plastičnih čepova i starog papira te raznim edukativnim radionicama i predavanjima), a konačni cilj je promocija škole u 19. generaciju Ekoškola u Hrvatskoj sredinom svibnja 2019. godine.

Ovom aktivnošću škola se želi bolje povezati sa lokalnom zajednicom, kako stanovništvom, tako i gospodarskim subjektima, educirati djecu i odrasle za bolje postupanje s prirodnim resursima i bolje gospodarenje otpadom, kako bismo dali svoj doprinos uređenosti sredine u kojoj živimo i djelujemo, a našim učenicima usadili dobre navike i pružili korisna znanja za cijeli život.

Eko_odbor_1._sjednica.jpg (674.28 KB)