Projekt "Zelenije-sigurnije"

Autor: Jasenka Vidić, 16. 5. 2023.

Ove školske godine PŠ Druškovec provodi projekt iz Građanskog odgoja pod nazivom "Zelenije - sigurnije".

Projekt je prijavljen početkom školske godine u sklopu natječaja Varaždinske županije za školske projekte iz Građanskog odgoja te je za njegovu provedbu dobiveno 1400 Eura. Projektom se želi postići veća prometna sigurnost učenika PŠ Druškovec za vrijeme boravka u okolišu škole, tj. u školskom dvorištu, na stajalištu autobusa i prilikom prelaska ceste prema školskom igralištu. U posljednje vrijeme sve učestalije je primijećen problem: cestom koja prolazi uz školu prema crkvi i groblju, i u vrijeme nastave a i poslijepodne, noću i za vrijeme vikenda, često prolaze automobili i motocikli puno većom brzinom od dozvoljene. Projektom se želi povećati sigurnost učenika prilikom boravka uz prometnicu, ali i educirati sve sudionike u prometu i povećati svijest o potrebi poštivanja prometnih pravila. Želi se preventivno djelovati da bi se izbjegnu tragedije kakva se, nažalost, već dogodila kod same škole, zbog neoprezne vožnje, a u kojoj je život izgubio bivši učenik škole. Za točnije prepoznavanje problema najprije je provedena anketa među učenicima i roditeljima. Rezultati dobiveni anketom poslužili su za oblikovanje ideja što se može učiniti. Dobivenim novcem nabavljene su sadnice zelene živice koja je zasađena kao buduća ograda školskog dvorišta i vrta. Time je ograđen prostor između škole i prometnice. U akciji sadnje, održanoj 5.4.2023. godine, sudjelovali su učenici i učitelji PŠ Druškovec, a pridružili su se ravnatelj škole, načenik općine Mariševec g. Mario Klapša te obitelj tragično stradalog učenika Emanuela Hleba. Na mjestu njegove pogibije njegova majka je uz pomoć načelnika zasadila bijeli grm, kao trajnu uspomenu na njega, ali i podsjetnik svima koji prolaze. Nadalje, održan je radni sastanak vodstva škole s načelnikom općine i načelnikom Policijske postaje Ivanec, g. Danijelom Leskovarom, o mjerama za smanjenje brzine prolaska vozila. Dogovoreno je da će u suradnji sa Županijskom upravom za ceste na mjestu gdje učenici prelaze cestu prema školskom igralištu biti iscrtan obilježeni pješački prijelaz te postavljen dodatni prometni znak upozorenja. Osim toga, škola će organizirati edukativne radionice za učenike u sklopu priprema za polaganje ispita iz vožnje bicikla, ali i predavanje i radionicu za roditelje i sve mještane, o opasnoj brzoj vožnji i vožnji maloljetnika na motociklima, skuterima, četverokotačima, električnim romobilima, gotovo uvijek bez zaštitne kacige. Želi se pojačati svijest i obližnjim mještanima da sve slučajeve brze vožnje prijavljuju policiji koja će i pojačati nadzor na tom dijelu prometnice. Najveće edukativno događanje za učenike i sve roditelje organizira se u petak, 26.5.2023. godine, u školi Druškovec u 17. sati. Još jedna aktivnost škole predviđena projektom je osmišljavanje i tiskanje letaka kojima se upozorava sve sudionike u prometu u blizini škole na potrebu poštivanja prometnih pravila, da se izbjegnu opasne situacije i izbjegnu tragedije. Slike sadnje živice, anketnih listića i izgleda pješačkog prijelaza možete vidjeti u fotogaleriji.