> Projekti

Kajkavština je čarobna

Autor: LJERKA BREZOVEC, 1. 7. 2014.

Vođeni ljubavlju prema domaćoj riječi i svom rodnom kraju, učenici sedmih razreda OŠ „Gustav Krklec“ Maruševec pod vodstvom svojih mentorica stvorili su jedinstven zbornik – spomenik koji sadrži rječnik i običaje stanovnika maruševečkog kraja.

Zahvaljujući njima, govor i duh našeg zavičaja odolijevat će, bar jedno vrijeme, zubu ovih novih i drugačijih vremena i običaja.

Interdisciplinarni pristup projektu Kajkavština je čarobna, a posebno u maruševečkom kraju, izrasta iz dugogodišnje želje da se prikupi rječničko blago i jurjevski običaji maruševečkoga kraja. Bojali smo se i razmišljati kako se prihvatiti tako velikog posla, ali vođeni entuzijazmom i ljubavi prema dumači rieči i običajima krenuli smo u ostvarenje tog sna.

Ovaj dijalektološki i leksikološki rad prikazuje suvremeni govor kajkavskog dijalekta hrvatskoga jezika, kako govore stariji i mlađi stanovnici župe Maruševec.

Prema suvremenom razvrstavanju hrvatskih dijalekata, to je iekavsko – ekavski govor.

Vrlo  dragocjeno bi bilo, u daljnim istraživanjima, nadopunjavati rječnik, ali i snimiti govor maruševečkog kraja, kako bi se sačuvali izvorni, za uho ugodni, i najljepši kajkavski izrazi ovoga kraja.

Prvi dio knjige sadržava Jurjevske običaje i imenovanje maruševečke narodne nošnje zavičajnim govorom.

Drugi dio knjige sadrži Rječnik – obilje riječi, ponajprije iz svakodnevnog govora, raspoređenih po abecedi.

Treći dio, kao dodatak Rječniku, sadrži imena stanovnika, mjesta i posvojne pridjeve izvedene od imena naseljenih mjesta maruševečke župe.

U četvrtom  dijelu upoznat ćemo se s imenima biljaka na kajkavskom narječju.

Posjetiteljima ove stranice želimo da se, možda i uz poneku nostalgičnu sliku, prisjete nekih već pomalo i zaboravljenih riječi i običaja te da se, bar na trenutak, vrate u svoje djetinjstvo, u svijet kojem ne smijemo dopustiti da nestane.

Knjigu možete naći u priloženom dokumentu.

Kajkavstina_je_carobna.pdf (11.45 MB)

Korijeni učenja su gorki,