preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec

 > Naslovnica
Vijesti

DJECA, MLADI I EKRANI

Autor: Brankica Hrgar, 11. 6. 2019.

Našim vrijednim učenicima zasluženi praznici ozbiljno kucaju na vrata, a s dolaskom praznika nameće se i pitanje kvalitetnog provođenja slobodnog vremena. S obzirom na količinu vremena koje mladi provode pred ekranima pametnih telefona, tableta i kompjutora, dobro je podsjetiti se na sve prednosti, ali i mnoge mane moderne tehnologije. 

U nastavku pročitajte nešto više o prednostima i manama ekrana koji okružuju našu djecu te se upoznajte s nekoliko savjeta namjenjenih roditeljima.

DJECA, MLADI I „EKRANI“

Rezultati istraživanja o dječjem korištenju tehnologije su različiti – neki stručnjaci kažu da mala djeca uopće ne bi trebala biti izložena ekranima, dok drugi smatraju da to, u odgovarajućem okruženju i u ravnoteži s drugim aktivnostima, može biti korisno.

Donosi li tehnologija djeci neke dobrobiti, ili štetimo razvoju njihova mozga svaki put kad im u ruke damo mobitel/tablet?

MOGUĆE NEGATIVNE POSLJEDICE KORIŠTENJA MOBITELA/TABLETA

  • RAST I RAZVOJ

Pretjerana izloženost tehnologiji i neprimjerena stimulacija mozga u razvoju može izazvati:

  • Deficit pažnje, kašnjenje kognitivnog razvoja, otežano učenje, povećanu impulzivnost, kašnjenje u fizičkom razvoju i pretilost izazvanu ograničavanjem pokreta (fizička neaktivnost), nedostatak sna, tantrume i sl.
  • POREMEĆAJI
    • Depresija, autizam, tjeskoba, poremećaji u ponašanju, poremećaji pažnje i koncentracije, poremećaji pamćenja, ovisnost.
  • ZRAČENJE
    • U svibnju 2011.godine Svjetska je zdravstvena organizacija klasificirala mobilne telefone ( i druge bežične uređaje) kao 2B – kategoriju rizika (moguće kancerogeno) zbog emisija  zračenja. Mobilni telefoni proizvode radiofrekventna-elektromagnetska zračenja, odnosno mikrovalna zračenja. Istraživanje koje je proveo Institut za fiziku i inženjering u medicini ( Institute of Physics and Engineering in Medicine) je pokazalo da se navedeno zračenje dvostruko više taloži u dječjem mozgu i deset puta više u koštanoj srži. Dječje kosti su rjeđe, a lubanja tanja, te radijacija lakše prodire do organa.
  • KOMUNIKACIJA I SOCIJALNA INTERAKCIJA
  • Izloženost neprimjerenim sadržajima, nasilje i zlostavljanje na Internetu, lošije komunikacijske i socijalizacijske vještine, nisko samopouzdanje,  krađa osobnih podataka i sl.

POZITIVNE STRANE KORIŠTENJA MOBITELA/TABLETA ( ako se koristi na primjeren način )

  • u odgovarajućem okruženju može doprinijeti obrazovanju djece i pomoći im u razvoju određenih vještina i proširivanju horizonata,
  • edukativne igre koje zahtijevaju od djece da prate neke objekte i ulaze u interakciju s njima mogu podržati razvoj koordinacije oko-ruka, kao i razumijevanje kako se služiti nekim sustavom,
  • tradicionalno su mogli učiti samo od roditelja, prijatelja, škole i šire zajednice, a sada im je na internetu dostupna velika knjižnica materijala koji im omogućuju otkrivanje novih stvari,
  • potiče dječju želju za istraživanjem,
  • interaktivne internetske stranice i igre pomažu djeci u razvoju vještina rješavanja problema,
  • olakšava učenje stranih jezika,
  • potiče komunikaciju i održavanje kontakata među vršnjacima i sl.

 

SAVJETI ZA RODITELJE

 

  • ograničite vrijeme pred ekranom,
  • potičite vježbanje, igranje, čitanje i interakciju s drugim ljudima.
  • Izbjegavajte korištenje mobitela/tableta neposredno prije spavanja,
  • potičite interaktivno korištenje tehnologije, pod nadzorom roditelja, raspravljajte s djecom,
  • potičite odabir stimulirajućih i kvalitetnih sadržaja ( rješavanje problema i izazova, primjereno dobi),
  • dostupnost samo primjerenih sadržaja možete osigurati pomoću brojnih mehanizama roditeljske zaštite koji vam daju kontrolu nad aplikacijama i igrama koje dijete može preuzeti te verzijama pojedinih usluga prilagođenih djeci, poput aplikacije YouTube za djecu. Koristite ih u kombinaciji s razgovorom s djetetom o vrstama sadržaja koji bi trebali ili pak ne bi smjeli gledati, te praćenjem sadržaja kojima su izloženi.
  • razgovarajte s djetetom o rizicima sklapanja prijateljstva s ljudima koje ne poznaju i pobrinite se da znaju što trebaju učiniti ako ih stranci traže osobne podatke.

Kada se pravilno koristi, umjereno i uz nadzor roditelja, a ne na štetu drugih aktivnosti, tehnologija može biti korisna za razvoj vašeg djeteta. No ne zaboravite da nekontrolirano ili prekomjerno korištenje ipak može prouzročiti probleme.

 




Zaštita djece na Internetu

Video - Kako zaštititi djecu na Internetu?

Brošura - Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona

HAKOM - Publikacije vezane uz zaštitu djece na Internetu

 

VATROGASCI - BROŠURA

Priloženi dokumenti:
Vatrogasci-edukativna brosura.pdf

    

Projekt
PROJEKT "UŽINA ZA SVE V"
PROJEKT "UŽINA ZA SVE IV"
PROJEKT "UŽINA ZA SVE III"
Projekt "Užina za sve II"

Priloženi dokumenti:
Uzina za sve II.pdf

Projekt "Užina za sve"

Priloženi dokumenti:
Sazetak projekta.pdf
Plakat.pdf

Projekt

Priloženi dokumenti:
Sazetak projekta.pdf

Projekt "Ja mogu"

Priloženi dokumenti:
Ja mogu opis projekta.pdf

UPISI U SREDNJU ŠKOLU
HRABRI TELEFON

Korisni linkovi

 > Google
 > Yahoo
 > Pogodak

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

CMS za škole logo
Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec / Čalinec 78, HR-42243 Čalinec / os-gkrklec-calinec.skole.hr / ured@os-gkrklec-calinec.skole.hr
preskoči na navigaciju