Dijamantni svećenički jubilej kapucina fra Bone Zvonimira Šagija u Maruševcu

Autor: LJERKA BREZOVEC, 14. 11. 2018.

Sanjao sam da ću biti kapucin

Dijamantnu je misu fra Bono Zvonimir Šagi slavio 11. studenoga i u crkvi svetoga Jurja u svojoj rodnoj maruševečkoj župi.

Kapucin fra Bono Zvonimir Šagi slavio je u nedjelju, 11. studenoga 2018., dijamantni jubilej - 60. obljetnicu svoga svećeništva, i u svojoj crkvi svetoga Jurja u Maruševcu gdje je kršten i gdje je služio Mladu misu 9. studenoga 1958. godine. Prije samog početka svete mise maruševečki je svećenik Krunoslav Milovac pozdravio i uputio riječi iskrene zahvalnosti pateru Boni Zvonimiru Šagiju za sav njegov rad i predanost Bogu i ljudima. Okupljene je potom pozdravio fra Bono Zvonimir Šagi i zamolio sve da mu oproste kako bismo se zajedno našli u Duhu ljubavi Božje.

Nestrpljivi su učenici šestoga razreda Slavko Stolnik, Vjeko Hrgarek, Niko Borak, Leon Gregar, Ema Vrbanić i Lucija Štrlek, ispunjeni ljubavlju, s radošću recitirali stihove pateru Boni Zvonimiru Šagiju iz njegove zbirke pjesama Moj hod s Gospodinom.

Recitirajući njegove stihove, bili su dionici njegove sreće, sudionici njegova slavlja i čestitari njegove radosti. Pjesme Čestitka, Nešto me taklo, Nit, Biti čovjek, Ti starac nisi i Srdačna čestitka slavile su Boga i govorile o vjernom slugi fra Boni Šagiju koji je našao Gospodina i vjerno mu služi.

I u tom svečanom trenutku kada je zrakom strujala naša radost, ponovo je učenik 6. razreda Vjeko Hrgarek uzeo mikrofon i započeo krasnosloviti pjesmu Zajček, uspomena jednog svećenika. Priča je to iz djetinjstva o dječaku koji je zajčeka dobroti Božjoj nafčiti štel. Sada vjerujemo kako je Isus od davnina na svome dlanu imao napisana imena svih svojih vjernih slugu. I onog zajčeka kojeg je kao dječak u crkvi poželio, sada je od djece, nakon 80 godina, živog dobio. Soze su curile same…

U propovijedi koju je držao fra Bono Zvonimir Šagi prisjetio se svoga djetinjstva, svoje majke, braće i života u siromaštvu, ali ispunjenog zadovoljstvom i ljubavlju jednih prema drugima, ali i prema Bogu. Prisjetio se i misa na koje je s majkom i braćom polazio kada su crkve bile prepune ljudi koji su stajali, propovjedaonice na koju se s djecom penjao kada nije bilo svećenika i na sretno djetinjstvo kada je pasao krave i igrao se sa zajčekima. „Još kao dječak u osnovnoj školi sanjao sam da ću biti kapucin, a kad mi je stariji brat otišao u kapucine, znao sam i da ću ja krenuti za njim“, kazao je pater Bono. Živo se prisjeća i Mlade mise koja je održana u Maruševcu 9. 11. 1958. godine u prepunoj crkvi kada mu je fra Bonaventura Duda u propovijedi poželio svećeničku sreću što znači da uz svećenika uvijek stoji narod koji želi biti Božji. Nadalje zamolio je sve za oprost jer ovaj jubilej moramo shvatiti kao pomirenje sa svima. „ Duh Sveti, Duh ljubavi Božje razlijeva se srcima našim, i to Bog preko mene na vas prenosi i sve nas povezuje.
Bit ću s vama i vi budite sa mnom u Duhu Svetome, a to je Duh ljubavi. U istini, pravednosti i ljubavi razgovarajmo. Smijemo i prigovarati jedni drugima, ali budimo uvijek u ljubavi Božjoj. Ljubav nas Božja povezuje trajno“, zaključio je fra Bono Zvonimir Šagi.

Prije završnog blagoslova čestitke i zahvale fra Boni uputio je načelnik Općine Maruševec Damir Šprem kazavši kako smo ponosni što imamo fra Bonu koji je počasni građanin naše župe i kako fra Boni želimo da mu Bog podari još godina, krepko zdravlje i jakost duha i bistrinu koju je on uvijek posjedovao.

Vidno dotaknut ljudskom, a još više Božjom blizinom, i sam svjestan velikog dara koji je od Gospodina primio, fra Bono Zvonimir Šagi je na kraju još jednom zahvalio svima, a ponajviše Gospodinu.

Punih srca, ispunjeni Božjom ljubavlju i paterovom blizinom, osjećamo kako fra Bono Zvonimir Šagi živi sretan život uvijek blizu ljudi poput Mojsija koji svoj Božji narod vodi u vječnu domovinu.