Uzbudljiv maturalac

Autor: LJERKA BREZOVEC, 28. 6. 2018.

U ponedjeljak, 18. lipnja 2018. g., sedmi su razredi naše škole, u pratnji svojih razrednica i učiteljice Ljerke Brezovec, krenuli na svoje uzbudljivo maturalno putovanje.

Završetak sedmog razreda ostaje nam obično i u sjećanju po jednome – maturalnom putovanju, putovanju na kojem smo nekoliko dana odvojeni od obitelji i doma, a vrijeme provodimo na izletima gdje upoznajemo znamenitosti i ljepote naše domovine, bezbrižno u kupanju i u šetnjama. Stvaraju se nova poznanstva, stara prijateljstva postaju čvršća, pokazujemo svoje pravo „ja“, rađaju se nove simpatije…

Krenuli smo u jutarnjim satima prema Zagrebu i dalje prema Karlovcu, te preko Gorskog kotara ubrzo došli u Liku, gorsku, šumovitu i ravničarsku, ali i dalje žudili za plavim Jadranom. Došavši u Dalmaciju, najprije smo posjetili i razgledali Nin, gradić smješten oko 15 km sjeverozapadno od Zadra. Centar drevnog grada je otočić, promjera 500 m, povezan s kopnom dvama mostovima, a poznat po Grguru Ninskom, jednim od najznačajnijih ninskih biskupa i kancelara hrvatskog kraljevskog dvora. Poznat je kao glavni zagovornik staroslavenskog jezika i narodnog pisma glagoljice kao i glagoljaškoga bogoslužja.

Sve naše misli tog sunčanog dana ipak su vodile u Vodice, grad sjeverno od Šibenika i južno od Murtera u Šibensko-kninskoj županiji, gradić u Dalmaciji koji je i naziv dobio po pitkoj vodi do koje se lako dolazi. Došavši u Vodice, smjestili smo se u depadanse u sklopu kompleksa hotela Imperial gdje su učenici bili slobodniji u glasnom pričanju, dozivanju, sviranju na bugarijama i pjevanju te odlascima iz sobe u sobu. Pošto su se smjestili u sobe, s velikim nestrpljenjem su se i okupali u morskoj vodi. Drugi smo dan iz Šibenika brodicom doplovili do otoka Zlarina, poznatog po koraljima, u kojem smo posjetili Zavičajni muzej i Spomen sobu Vesne Parun koja se rodila u Zlarinu, a poslije se i okupali.

U srijedu smo doputovali na otok Murter s kojeg smo brodom krenuli na nezaboravni cjelodnevni izlet ploveći Nacionalnim parkom Kornati, draguljem našega Jadrana. Uživajući u dugoj plovidbi, na jednom smo od otoka imali ručak, a na drugom, u slanoj uvali, zaplivali u toplom plavom moru. Mjesto Betinu na otoku Murteru razgledali smo u četvrtak. U Betini smo posjetili Muzej betinske drvene brodogradnje jer je Betina poznata po svojim kalafatima, brodograditeljima u drvu, i tako s nekoliko malih obiteljskih brodogradilišta postala jadranski centar drvene brodogradnje.

Uz sve to, svakog dana, našlo se vremena za kupanje i za uživanje u morskim čarima. Večeri su bile rezervirane za ples, karaoke, šetnje, gledanje nogometne utakmice Hrvatska - Argentina na otvorenom i zdušno navijanje, te na kraju neizostavno posjećivanje po sobama.

U petak, 22. 6. 2018., vraćajući se kući, posjetili smo Smiljan, rodno mjesto našeg i svjetskog genija Nikole Tesle. U Memorijalnom centru „Nikala Tesla“ pogledali smo kraći film o velikom znanstveniku i skromnom čovjeku, potom u njegovoj rodnoj kući razgledali patente kojima je zadužio čovječanstvo i podario čovjeku svjetlost.

Oprostite ako mi je promaklo, zar ima još neki duhovni imetak, nekakva ljudskost, poštenje, dostojanstvo i obzir prema drugima koji smo vam željeli podariti na ovom maturalcu, a nisam spomenula?

O, da! Al' se na maturalcu dobro jelo! Baš! (I pili hladni sokovi i „mlaka“ voda…)

Slike s maturalca možete pogledati u galeriji.