„ Posjet osmaša Vukovaru“

Autor: Mirjana Trstenjak-Stanisavljević, 12. 12. 2016.

Učenici osmih razreda naše škole su 7. i 8. prosinca 2016. godine zajedno s još nekoliko škola Varaždinske županije u okviru projekta „Posjet osmaša Vukovaru“ boravili u gradu – heroju. Tijekom dvodnevnog bivanja u Vukovaru prvog su dana slušali predavanje na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar te se upoznali s uzrocima, tijekom i strašnim posljedicama rata na tom području i općenito u Hrvatskoj. Tog istog dana razgledali su novootvoreni Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar smješten u dvorcu Eltz, a navečer prošetali centrom grada do Spomen križa na ušću Vuke u Dunav.

Drugi je dan bio posvećen obilasku memorijalnih lokacija na širem području grada: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Memorijalni centar Domovinskog rata – bivša vojarna 204. brigade, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica '91, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata i Spomen dom Ovčara. U znak sjećanja i s velikim poštovanjem na spomenutim lokacijima predstavnici su razreda zapalili svijeće.

U završnom dijelu programa učenici su prisustvovali predavanju simbolično nazvanim Škola mira kako bi  nakon upoznavanja ratnih strahota kućama otišli sa željom da grade i njeguju mir te ga trajno nose u svojim srcima.

Na samom kraju za sve je škole održan Kviz znanja u kojem su našu školu odlično predstavile učenice Lana Tekić i Paula Martinčević i osvojile prvo mjesto. Time je završen dojmljiv posjet Vukovaru, a učenici obogaćeni novim spoznajama o žrtvama branitelja i civila Vukovara za neovisnu Hrvatsku  koje  zasigurno neće zaboraviti.

« Prosinac 2017 »