Riječ koja vrijedi tisuću slika

Autor: Tomislav Vincek, 2. 5. 2015.

Vukovar

Spomen na herojski grad i žrtvu koju su podnijeli njegovi branitelji i stanovnici zauvijek će živjeti u nama.

Kako bi čim dublje i neposrednije doživjeli slavnu prošlost našeg Vukovara, učenici osmih razreda naše škole posjetili su ovo mjesto od posebnog pijeteta i u sklopu terenske nastave iz prve ruke naučili kako je započeo rat za obranu naše zemlje te kako je napadnut i branjen Vukovar.

Put je započeo u ranim jutarnjim satima, a malo poslije 10 sati stigli smo u vukovarsku vojarnu. Tamo nas je dočekala vojna djelatna osoba koja nam je pokazala oružje i ostala ratna sredstva te nas upoznala s početkom napada na Vukovar, njegovom junačkom obranom, padom i posljedicama neprijateljske agresije. Nazivi kao što su Trpinjska cesta, groblje tenkova, Mitnica i ostali više nisu samo izrazi, sada su to mjesta i osobe vječno zapisane u našu svijest.

Slijedila je posjeta vukovarskoj bolnici koja je za najtežih napada spašavala živote i zdravlje svojih pacijenata bez obzira na nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost, te im osiguravala najbolju moguću medicinsku skrb.

Nakon posjete bolnici, uputili smo se na spomen-područje Ovčara – nekada hangar u sklopu poljoprivrednog poduzeća, a tada mjesto koje su neprijatelji pretvorili u logor iz kojeg su zarobljenike odvodili na pogubljenje na područje udaljeno nekoliko stotina metara. Mnogi branitelji, ali i civilni zarobljenici, ovdje su završili svoj životni put.

Nakon ovog potresnog mjesta posjetili smo vukovarsko groblje, poklonili se žrtvama te odali počasat Blagi Zadru, legendarnom hrvatskom branitelju. Svoju posjetu završili smo na obali Dunava, kod velikog križa podignutog u spomen svima koji su svoj život dali za obranu Vukovara, ali i cijele Lijepe Naše. Kod svakog spomen-područja učenici su zapalili svijeće.

Na povratku iz Vukovara posjetili smo Đakovo i poznatu ergelu, a nakon dana ispunjenog dojmovima, spoznajama i emocijama uslijedio je povratak kućama.

Film o strahotama u vukovarskoj bolnici

Posljedice bombe koja nije eksplodirala

Replika ratnog stanja u bolničkom podrumu

U hangaru na Ovčari