Terenska nastava u Ozlju i Ogulinu

Autor: LJERKA BREZOVEC, Mirjana Trstenjak- Stanisavljević, 21. 4. 2015.

Učenje izvan škole i školskih klupa uvijek predstavlja izazov i veselje.

Radost se nije mogla sakriti 17. travnja 2015. kada su učenici šestih razreda, u pratnji učitelja i stručnog vodiča, krenuli prema Ozlju i Ogulinu na svoju prvu ovogodišnju terensku nastavu iz hrvatskoga jezika i povijesti.

Prvo odredište bio je grad Ozalj. Utvrda Ozalj, koju smo posjetili, smještena je na litici ponad rijeke Kupe.

Utvrđena je zidinama, kulama i pokretnim mostom.

Ušli smo u utvrdu i vidjeli dva najstarija dijela utvrde: žitnicu i ulaznu kulu. U nizu se prostire i renovirani dio utvrde u kojoj je smješten Zavičajni muzej koji smo razgledali.

U muzeju smo se, na neki način, vratili u prošlost, razgledavajući najstarije predmete, koji su pronađeni u Ozlju još od prapovijesti. Šećući kroz muzej, razgledali smo predmete iz antičkog doba, različito posuđe, ukrase, vitešku opremu, koplja, kršćansko, osmansko i lovačko oružje. Zastali smo kod portreta Frankopana i Zrinskih i predmeta koje su oni upotrebljavali, a posebno su nas privukle izložene knjige nastale u Ozaljskom književnom krugu u 17. stoljeću. Razgledali smo predmete za crkvenu uporabu, pučke predmete te zavičajnu i umjetničku zbirku Slave Raškaj. Nakon muzeja, prošetali smo zidinama utvrde i bili očarani krajolikom, zelenilom Kupe i Munjarom na Kupi koja sliči dvorcu. Nakon zajedničke fotke, mahnuli smo našoj barokno obučenoj i dražesnoj voditeljici iz Ozlja i krenuli prema Ogulinu.

Stigavši u Ogulin, ušli smo u park u kojem je bio kaštel utvrđen zidinama i kulama te Ivanina kuća bajke.

Pogled nam je odmah zaokupila planina Klek koja izgleda kao da div leži na njoj i odmara se prekriživši ruke preko trbuha, čak mu se i stopala vide, koja Ogulinci nazivaju Klečice.

Potom smo otišli do hidrogeološkog fenomena Đulinog ponora gdje ponire rijeka Dobra, posjetili smo crkvu Uzvišenja sv. Križa i na kraju se napili vode iz vrela Cesarovac kako bismo, prema narodnoj predaji, ostali uvijek lijepi i mladi.

Potom smo krenuli u utvrdu Ogulin u kojoj se nalazi Zavičajni muzej.

U njemu smo razgledali zbirku iz Domovinskog rata, etnološku i planinarsku, te zbirku posvećenu Ivani Brlić Mažuranić koja je rođena u Ogulinu 18. 4. 1874. godine i inspiraciju za pisanje crpila iz zadivljujućeg krajolika.

Kasnije smo ušli  u Ivaninu kuću bajki gdje smo sudjelovali u zabavnoj radionici Pogodi tko sam, a nakon toga smo gledali animirani film o maštovitoj djevojčici Ivani Mažuranić, razgovarali s Bjesomarom, slušali njezine bajke i uživali u čarobnoj digitalnoj kući.

Na povratku kući razgledali smo Karlovac, renesansnu zvjezdoliku utvrdu iz koje se grad razvio.

Uz odličnu atmosferu sretno smo se vratili kućama. Željeli bismo se jednom ponovo vratiti u Ivaninu kuću bajke.

Sa svakom terenskom nastavom bogatiji smo za novo iskustvo i za učenje izvan školskih klupa koje nam pruža priliku za opušteno druženje i zabavu.

Ostale slike možete vidjeti u fotogaleriji.

Novinarska skupina: Luka Hrgarek, Ines Leskovar, Anja Peharda, Niko Stolnik i Lana Tekić