Maturalno putovanje – Biograd na Moru

Autor: Sandra Šincek, 14. 6. 2023.

Učenici sedmih razreda krenuli su 5. lipnja na maturalac u Biograd na Moru gdje su boravili do 9. lipnja.

Tijekom putovanja posjetili su i vidjeli brojne znamenitosti, naučili zanimljivosti o gradovima koje su posjetili te upoznali život i djelo dvojice znamenitih izumitelja koji su zadužili cijeli svijet.

Na putu prema Biogradu na Moru posjetili smo Nacionalni park Krka gdje su nas svojom bezvremenskom ljepotom najviše očarali padovi slapa Skradinski buk.

Drugi smo dan posjetili grad Šibenik gdje smo uz lokalnog vodiča razgledali jedno od najznačajnijih graditeljskih ostvarenja 15. i 16. stoljeća na tlu Hrvatske - katedralu sv. Jakova, poznatiju kao šibensku katedralu, koja je zbog svojih iznimnih vrijednosti 2000. godine uvrštena u UNESCO-ov popis svjetskog kulturnog nasljeđa.

Sljedećeg smo dana uživali u vožnji brodom do otoka Prvića, jednog od otoka šibenskog akvatorija, otok polihistora Fausta Vrančića, gdje smo posjetili kulturnu ustanovu Memorijalni centar “Faust Vrančić”. Zadivila nas je svestranost jezikoslovca, izumitelja, diplomata, inženjera, svećenika, biskupa Fausta Vrančića. Među njegovim brojnim izumima najviše se ističe padobran. Ujedno je autor Rječnika pet najuglednijih europskih jezika, prvog hrvatskog rječnika.

Mnoge je učenike tijekom cijelog putovanje najviše zadivio Kamenjak, najatraktivniji vidikovac tog područja, mjesto na najvišem vrhu Parka prirode Vransko jezero s kojeg puca savršen pogled na otoke i cijelo Vransko jezero, najveće prirodno jezero u Hrvatskoj. Šećući poučnom stazom  Ptice Vranskog jezera u ornitološkom rezervatu na samom jezeru i promatrajući dalekozorom, također su nas oduševile mnogobrojne ptice koje obitavaju u tom parku i učili o njima.

Svako je poslijepodne bilo rezervirano za kupanje, najprije u hotelskom bazenu, zatim na plaži, gdje nas je iznenadila ugodna temperatura mora. Večeri smo provodili u šetnjama do samog centra kraljevskog grada Biograda nakon čega su se učenici još malo družili po sobama, što su zapravo nekima bili i najzanimljiviji trenutci maturalca.

Zadnji dan po povratku prvo smo posjetili kraljevski grad Nin i nezaobilaznu solanu koja datira iz prošlog stoljeća te naučili PRIČU O SOLI: U Solani Nin sol ne proizvodi stroj. Sol ne proizvodi ni čovjek. Sol proizvodi sunce, more i vjetar. Ljudska je ruka bere samo s ljubavlju.

Posljednja kulturna destinacija koju smo posjetili, rodna je kuća Nikole Tesle, vrhunskog izumitelja, znanstvenika i humanista rođenog 1856. u Smiljanu kraj Gospića, te Memorijalni centar „Nikola Tesla“ gdje smo puno toga naučili na zabavan način, a Tesla nas je inspirirao svojim životom, izumima i razmišljanjima.