KAKO SMO OBILJEŽILI MJESEC STUDENI

Autor: Brankica Hrgar, 8. 12. 2023.

„Brojni se oblici nasilja na žalost događaju djeci i mladima. Neki od njih su vidljivi i/ili privlače više pažnje, prije svega odraslih osoba, od kojih se očekuje da nešto učine i zaustave ga. Međutim, neki oblici ostaju nevidljivi, neprepoznati, obavijeni šutnjom, sramom, krivnjom i/ili tajnom.“

Iz priručnika „Seksualno nasilje nad i među djecom i mladima“

U mjesecu studenom u našoj su školi provedene sveobuhvatne edukacije učenika i aktivnosti usmjerene ka prevenciji nasilja.

Poseban je naglasak pri tome stavljen na prevenciju seksualnog nasilja nad i među djecom i mladima i nasilje na internetu – cyberbullying.

U okviru projekta „Seksualno nasilje-edukacijski prevencijski program“ (SNEP program), a u skladu sa Školskim preventivnim programom naše škole, školska psihologinja Patricija Cvetko i pedagoginja Brankica Hrgar, provele su ukupno 24 radionice ( po dvije radionice u svim razredima predmetne nastave) u svrhu edukacije i senzibilizacije o problematici seksualnog nasilja nad i među djecom i mladima i jačanja zaštitnih kapaciteta učenika – seksualno nasilje i nasilje u obitelji, elektroničko seksualno nasilje i zaštita od istog, seksualno nasilje u mladenačkim vezama te prepoznavanje i zaštita od istog. Učenici su upoznati s problematikom, a što je još važnije, naučili su kako prepoznati zaštititi se i kome se obratiti za pomoć i podršku.

U razrednoj nastavi provedeno je ukupno 8 radionica ( po jedna radionica u drugim i trećim razredima matične i područnih škola) na temu prevencije nasilja, posebno prilagođenih ovom uzrastu.

U suradnji s Policijskom upravom varaždinskom, a u okviru projekta Nasilje na internetu – cyberbullying,  provedene su radionice za učenike sedmih i osmih razreda matične i Područne škole.

Učenici su upoznati s aktualnom problematikom nasilja na internetu, opasnostima kojima su izloženi, kako ih prepoznati i kako se zaštititi.

Preventivne aktivnosti završene su predstavom „DISLIKE“ Gradskog  kazališta „Zorin dom“ u Karlovcu u četvrtak 7.12.2023. u školskoj sportskoj dvorani matične škole.

Predstava govori o virtualnom uspjehu, prednostima virtualnog svijeta, ali i cyberbullyingu i govoru mržnje. Navodi ih da spoznaju da zlostavljanje preko interneta ostavlja neizbrisive tragove u njihovim životima, upozorava ih na vlastito odgovorno ponašanje kako ne bi i sami postali žrtve ili počinitelji takvog nasilničkog virtualnog ponašanja i ono najvažnije, navodi na zaključak, da izlaz iz opasne situacije postoji samo ako se žrtva pravovremeno ohrabriti i zatražiti pomoć, a počinitelj pravovremeno prijavi policiji.