Terenska nastava nižih razreda u Zagreb

Autor: Ivana Ernečić, 20. 11. 2023.

U petak, 17.11.2023.godine, veoma uzbuđeni učenici nižih razreda matične i područnih škola, zajedno sa svojim učiteljicama krenuli su u posjet glavnom gradu Zagrebu.

Po dolasku u Zagreb, prva stanica bilo je Kazalište Trešnja, gdje su učenici pogledali kazališnu predstavu Ježeva kućica. Predstava Ježeva kućica nastala je prema istoimenoj basni u stihovima, Branka Ćopića, koju je na Trešnjine daske postavila redateljica Helena Petković uz dramatizaciju Filipa Jurjevića.

Predstava prati Ježa koji živi mirno u svijetu šume u kojem obitavaju ludi i igrom zaneseni Svinja, Medo, Sova, Vuk, Lija i Zec. Svi oni se zainteresiraju za Ježa koji od njih odudara jer je samozatajan i jer od njih ne traži ništa, zadovoljan s onime što ima. Drugim životinjama on postaje predmetom čuđenja, postaje im enigma i oni ga prate i slijede u pokušaju da shvate što je to što Jež zna, a što njima izmiče. Učenici su uživali u veoma poučnoj i razigranoj predstavi te su pljeskom popratili ritam svaki puta kada se pojavila glazba.

Nakon predstave učenici prvih razreda krenuli su prema Maksimiru, gdje su posjetili Zoološki vrt grada Zagreba. Iako je već dosta kasno i mnoge životinje su već u svojim nastambama, učenici su ipak uspjeli vidjeti mnogo životinja. Vidjeli su čak i lavove i čuli glasnu riku. Osim lavova vidjeli su i medvjede, zebre, merkate, deve, zmije, krokodila, ljame, vukove, pauna, papige, smeđe kapucine, morske lavove… Imali su priliku i poigrati se sa životinjama u malom dječjem Zoo vrtu sa malim kozicama i ovčicama. Sreća pa je bilo pravo jesensko vrijeme, ali bez kiše koju su prvašići otjerali pjesmicom koju ih je naučila vodičica u autobusu na putu za Zagreb.

Učenici drugih i trećih razreda krenuli su u posjet Tehničkom muzeju Nikola Tesla, gdje su razgledali stalni postav Tehničkog muzeja. U odjelu Vatrogastvo učenici su vidjeli povijesni razvoj vatrogasne tehnike: vozila, aparate i uređaje. U odjelu prometa vidjeli su prikaz povijesnog razvoja prometnih sredstava  na kopnu, vodi i zraku. Posljednji odjel koji su učenici razgledali bio je Rudnik koji je smješten u podzemnim prostorima Muzeja koji su služili za ventilaciju izložbenog prostora nekadašnjeg Velesajma. Saznali su da je danas Rudnik Muzeja jedini „živi“ spomenik napuštenih i zaboravljenih podzemnih kopova u Hrvatskoj.

Učenici četvrtih razreda krenuli su prema centru grada Zagreba. Uputili su se prema Trgu bana Josipa Jelačića gdje su čuli kratku povijest o banu te poznatoj fontani Manduševac. Iduće odredište bila je poznata zagrebačka uspinjača, ujedno i najkraća žičana željeznica koja spaja zagrebački Gornji i Donji grad. Učenici su uživali u kratkoj vožnji te pogledu na cijeli grad. Nedugo zatim, slijedila je  kraća šetnja do Markova trga gdje su učenici vidjeli sjedište hrvatske vlade te ured premijera. Put ih je vodio do poznate tržnice Dolac. Nakon tržnice učenici su također izvana razgledali katedralu te maketu „Zagreb pozdravlja“ – brončani prikaz glavnog grada u malom.

Terenska je nastava realizirana u potpunosti te su se učenici nasmiješenih lica, prepuni dojmova puni novih spoznaja, zanimljivih i poučnih priča zadovoljni, ali i umorni vratili kućama.