U vrtu na Gredi

Autor: Sandra Štrlek, 14. 6. 2023.

Stigao je i lipanj.

I dok se naši đaci, glavica punih znanja,  već punom parom spremaju za ljetni odmor, u našem školskom vrtu akcija tek počinje.

Biljke su napokon predahnule od prevrtljivog svibnja - red kiše, red sunca. Ova nam je vrtlarska sezona baš neobična. No, to male vrtlare i njihove učiteljice nije  spriječilo da aktivno sudjeluju u uređenju školskog okoliša i školskog vrta.

U radu su nam se pridružile i naša teta kuharica i teta spremačica, a travnjak oko škole ne bi bio tako besprijekoran da nije bilo naših domara. Plijevilo se, kopalo, sadilo i sijalo, ograde gredica su se premazivale zaštitnom bojom, postavljale su se lončanice i kućice za ptice.

Posađeno je razno cvijeće, posijani su grašak, mrkva i peršin, posađene su rajčice i paprike, tikvice i krastavci. Ljekovito bilje i začini – lavanda, metvica, vlasac, matičnjak – zazelenili su naše gredice. Sve lagano buja i uživa u suncu.

I prve berbe već su u tijeku. Zelena salata često se nađe kao prilog u školskoj kuhinji, a nedavno smo imali i prvu berbu graška!

Preostalo nam je još osposobiti spremnik za skupljanje kišnice i sve je spremno za dugo toplo ljeto.

U našoj smo školi ugostili i pčelara, gospodina Ivana Fučkara, koji nas je naučio sve o životu pčela i radu pčelara.

Naravno, recept za naš uspjeh ne bi bio potpun bez potpore i pomoći dragih nam ljudi. Ovim putem zahvaljujemo roditeljima naših učenika i mještanima našeg kraja koji su nam u tome pomogli.