Učenici 6., 7. i 8. razreda naše škole 24. 10. 2024. uživali su u operi ,,Ero s onoga svijeta” u Hrvatskome narodnom kazalištu. Prije uživanja u operi šestaši su bili u Muzeju grada Zagreba, sedmaši se sladili u Muzeju čokolade, a osmaši su obilazili Muzej iluzija.  

Došavši u jutarnjim satima u Zagreb, učenici šestih razreda krenuli su u Muzej grada Zagreba gdje su mogli vidjeti kako je tekao razvoj samog grada uz brojne makete i izložbene primjerke koji svjedoče o političkom i gospodarskom razvoju te o načinu života općenito tijekom povijesti. Učenici su mogli čuti razne priče o vješticama, cehovima, načinu gradnje, odijevanju, frizurama te crtanju animiranih filma, a i pokazati svoje znanje o poznavanju određenih događaja. Usput su prošetali i samim gradom i došli do Hrvatskoga narodnog kazališta.

Učenici sedmih razreda posjetili su najslađi muzej u Zagrebu – Muzej čokolade Zagreb koji je učenike obogatio znanjem, okusima i uspomenom koje će se rado sjećati. U Muzeju čokolade učenici su saznali mnoge činjenice o svijetu čokolade. Naučili su da povijest čokolade seže do drevnih Indijanaca Južne i Srednje Amerike. Kušali su devet vrsta čokolade iz svoje degustacijske kutije, najviše uživali u tekućoj čokoladi, pokušali poput Azteka samljeti zrno kakaa na metateu ili zapjeniti tekuću čokoladu molinillom, saznali za prvu tvornicu čokolade u Hrvatskoj u Rijeci ili za hrvatski izum, čokoladu s rižom Mikado.

Osmi su razredi u jutarnjim satima obilazili  Muzej iluzija. Ušavši u Muzej iluzija, ušli su u fascinantni svijet iluzija koji je poljuljao povjerenje u njihova osjetila, ali ih pritom oduševio; svijet koji ih je potpuno zbunio, ali i štošta naučio. Ostali su očarani i zadivljeni jer ništa nije onakvo kakvim se čini! Tako su se odupirali gravitaciji u kosoj sobi; hodali pokretnim tunelom, doživjeli kako im prijatelj pred očima raste ili se smanjuje; izgubili se u beskonačnosti Sobe ogledala, poslužili nečiju glavu na pladnju te se konačno popeli na strop i podvig ovjekovječili fotografijom u Obrnutoj sobi! Uživali su u najvećoj zbirci holograma u ovom dijelu Europe, zagledali se u svaku optičku iluziju i dobro promotrili svaku instalaciju. One su sjajan, zaigran podsjetnik da protrljaju oči u nevjerici i da shvate kako njihove pretpostavke o svijetu koji vide ponekad stvarno jesu samo – pretpostavke! Kroz zabavne i atraktivne varke naučili su kako njihove oči vide stvari koje mozak ne razumije. Na samom kraju zaustavili su se u prostoru za igru didaktičko-logičkim igračkama i zagonetkama i doživjeli malo frustracije i mnogo zabave, a to je bila i njihova posljednja iluzija!

Točno u podne u Hrvatskome narodnom kazalištu počela je komična opera Ero s onoga svijeta u tri čina čiji je libreto napisao Milan Begović i trajala s kraćim pauzama do 15 sati. To je najuspješnije i najpopularnije djelo Jakova Gotovca, a od praizvedbe u zagrebačkome HNK-u 1935. gotovo ne silazi s repertoara svih hrvatskih nacionalnih kuća. Eru smatraju zaštitnim znakom hrvatske opere, koji prenosi pjesme i plesove svoje domovine u svijet, pri čemu su dramska riječ i glazba idealno spojene. Ero je biser hrvatske glazbe i jedna od najboljih slavenskih opera svih vremena.

Glavni je lik opere i pokretač radnje Mića, mladić iz bogate seoske obitelji Dalmatinske zagore. Dok pokušava pronaći djevojku s kojom bi se oženio, na majčin se savjet prikazuje kao siromah, kao Ero s onoga svijeta, jer želi biti siguran da ga odabranica Đula iskreno voli. Iako je mnoge prevario, na kraju mu je sve oprošteno i on dobije djevojku koju ljubi. Efektan baletni finale opere, svojevrsna je oda pučkom načinu života, u kojem glazba prožeta etnosom dalmatinskoga zaleđa dolazi u prvi plan. Na kraju se pitamo: „Tko je Ero, momak stvoren za ljubljenje!?“ Svi smo mi Ero s onoga svijeta, stvoreni za ljubav!

Poslije kazališne predstave šestaši su prošetali Importanne centrom u Zagrebu, a sedmaši i osmaši po izlasku iz Zagreba uživali su u poznatim proizvodima McDonald´sa.

Svi smo se sretno vratili u Maruševec oko 19.00 sati.

Ljerka Brezovec, učiteljica hrvatskog jezika

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content