Mentalno zdravlje sastavni je dio općega zdravlja i jednako je važno kao i fizičko zdravlje. Dobro mentalno zdravlje znači imati sposobnost uspješnog funkcioniranja, biti produktivan u školi ili na poslu, imati ispunjene veze s drugima, rješavati probleme i biti otvoren za promjene.
Zabrinjava činjenica da su problemi mentalnog zdravlja kod djece sve češći. Oko 11,5 % (oko 44 tisuće) djece u dobi 10 do 19 godina u Hrvatskoj ima problema s mentalnim zdravljem te se procjenjuje se da će 1 od 4 djece tijekom školovanja doživjeti problem mentalnog zdravlja.
Najčešće prisutni problemi mentalnog zdravlja u djece i mladih su depresija, anksioznost, problemi u vršnjačkim odnosima i zloupotreba sredstava ovisnosti. Nažalost, većina djece ne potraži pomoć jer su mitovi i neistine o mentalnom zdravlju i dalje snažna sila koja ometa napore za promicanje mentalnog zdravlja i zaštitu ranjive djece i mladih. Zato je od izrazite važnosti educirati djecu o važnosti brige za mentalno zdravlje te im ponuditi podršku, razumijevanje i sigurnost.
U našim školama Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježilo je Vijeće učenika zajedno sa školskom psihologinjom. Radili su vrlo marljivo s ciljem osvještavanja svih učenika, roditelja/skrbnika, djelatnika škole i šire zajednice o važnosti brige za mentalno zdravlje. Pritom su snimili i kratki edukativni video o mentalnom zdravlju te prikupili podatke o tome kako njihovi bližnji vode svoju mentalnu higijenu.
Pogledajte video, pročitajte kako naši bližnji brinu o svom mentalnom zdravlju i podržite učenike u ovom važnom cilju!
Vijeće učenika i školska psihologinja