U okviru projekta iz Građanskog odgoja i obrazovanja, 30. travnja 2025. godine u našoj školi održane su prve tradicijske igre Veselog dvurišča. Program je organiziran s ciljem poticanja učenika da svoje slobodno vrijeme čim više provode u kvalitetnom druženju s

vršnjacima na otvorenom bez uporabe digitalne tehnologije i oživljavanja školskog dvorišta na način da omogući učenicima naše škole, ali i lokalnoj zajednici, povratak u vrijeme kada su se djeca družila uglavnom igrajući jednostavne ali zabavne tradicijske igre kroz suradnju sa starijim mještanima našeg kraja.

Manifestacija se odvijala u školskom dvorištu u kojem je toga dana službeno otvoreno i  Veselo dvurišče – igralište namijenjeno igri, druženju i učenju kroz tradicijske sadržaje. Igralište je osmišljeno, projektirano i napravljeno zahvaljujući učenicima Povijesne grupe.

Događaj je započeo okupljanjem učenika i gostiju u školskom holu, gdje je održana prezentacija projekta. Nakon predstavljanja uslijedilo je svečano otvaranje Veselog dvurišča te početak prvih tradicijskih igara.

Nakon okupljanja timova i izvlačenja protivnika, učenici su se rasporedili na pripremljene poligone u školskom dvorištu, a gledatelji su zauzeli mjesta na malom brežuljku uz platanu.

U prvom krugu natjecanja održane su četiri igre: gumi-gumi, školica, špekulanje i gicanje, a u drugom krugu još tri: školjkanje, žabikuvaje i Daš mi, care, vojsku.

Nakon drugog kruga četiri najuspješnija tima ušla su u polufinale, gdje su se ponovno natjecali u igrama špekulanje i školjkanje. To su bili timovi 7. b, 6. a, 6. b i 8. a razreda.

U finalu su se dva najbolja tima natjecala u igri gicanje. Najuspješniji tim bio je iz 8.a razreda, osvojio je zlatnu medalju i slatki paket, drugo mjesto pripalo je timu iz 7. b razreda koji je nagrađen srebrnim medaljama i čokoladama, dok je trećeplasirani tim dobio brončane medalje i čokolade, a to je bio tim 6.b razreda.

Proglašenje pobjednika održano je uz veliki pljesak svih prisutnih, a vesela atmosfera vladala je tijekom cijelog dana, posebno u finalu kada su svoje snage odmjeravali u gicanju učenici 8.a i 7. b razreda.

Za organizaciju igara i prikupljanje bodova bili su zaduženi učenici iz projektnog tima Povijesne grupe, a svaku igru nadzirali su učitelji i učiteljice škole.

Prve tradicijske igre Veselog dvurišča uspješno su realizirane kao dio projektnog dana. Učenici su kroz igru i suradnju razvijali timski duh, poštovanje pravila, te upoznali vrijednosti  tradicije i nematerijalne kulturne baštine. Projekt je u potpunosti ispunio svoj cilj i postavio temelje za buduće slične aktivnosti u školi.

S kolikim žarom, interesom i voljom su se učenici uključili možete vidjeti u galeriji slika.

                          Mirjana Trstenjak-Stanisavljević, mentorica projektnog tima Povijesne grupe

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content