Svjetski dan zaštite voda obilježava se 22. ožujka. Mnogi od nas se pitaju kako i od koga uopće moramo zaštiti vode ?!

Odgovor leži od nas samih, odnosno od čovjekovih aktivnosti. Naime, voda je neprocjenjivo blago koje nam mnogo daje, a od nas traži tako malo. Traži samo da u nju ne bacamo otpadne tvari, kemikalije, gorivo, fekalije i uginule ostatke organizama.

Zemlja posjeduje ingeniozan kompleks sklada i funkcionalnosti. Najbolja učiteljica nam je svakako priroda. Prirodni mehanizam pročišćenja vode jest protok kroz različite strukture tla. Na taj način  čestica koje su u vodi s vremenom istalože i na taj način djeluju kao filtar. Osim toga tlo i voda  obiluju živim bićima.  Ponajviše ima onih koji su golim okom nevidljivi, odnosno mikroskopski organizmi.

Neopisivo je važan živi svijet za pročišćenje voda. Upravo smo to pokazali i na sljedeći način:

Uzeli smo tri različita uzorka koji predstavljaju tri različite vrsta tla.  Lijevi uzorak predstavlja samo zemlju, odnosno tlo bez organske tvari. Srednji uzorak predstavlja humus, odnosno uzorak bogat organskom tvari. Naime srednji uzorak nastao je razgradnjom mrtvih organizama djelovanjem mikroorganizama. Desni uzorak predstavlja uzorak na kojem se nalazi i biljni pokrov. Radi se o sadnicama tikvica koje su već razvile korijenje. Korijenje ima vrlo važnu funkciju u pročišćenju vode.

Osim što drži zemlju kompaktnom biljni pokrov veže na svoje korijene i slobodne čestice koje onečišćuju vodu. Na taj način biljni pokrov djeluje kao prirodni, a ujedno i najbolji filtar!

I zato: posadi cvijet,

da nam bude ljepši svijet!

« Svibanj 2022 »