> O školi  > Povijest

POVIJESNI PREGLED OŠ „GUSTAV KRKLEC“ MARUŠEVEC

Razdoblje kontinuiranog školstva u Maruševcu započelo je na temelju UGOVORA od 18. veljače 1839. godine sklopljenog izmedu Prosvjetne uprave zagrebačke i Općina Maruševec, Druškovec i Čalinec, kojim je osnovana seoska pučka škola, a što potvrđuje i vizitacija župe iz 1841. godine.
S izgradnjom školske zgrade započelo se iste godine i to nasuprot župnog dvora, a obuhvaćala je jednu učionu i stan za učitelja, te prostran vrt.

Prvi učitelj bio je Ivan Loborec, ujedno župni orguljaš i općinski bilježnik, koji je u početku podučavao oko desetak učenika.

Najstariji podaci o učenicima škole zabilježeni su u postoječoj matičnoj knjizi za šk. godinu 1859./60. Sačuvanu matičnu knjigu počeo je pisati učitelj Tomo Klepač i redovito je popunjavana do šk. godine 1873./74.

Sedamdesetih godina 19. st. školovanje muške i ženske djece u Maruševcu je bilo  jedno kratko vrijeme odvojeno, stoga je na postoječu školsku zgradu dograđen prvi kat s jednom učionicom i stanom za učiteljicu.

Prva Školska spomenica u Maruševcu bilježi događaje tek od školske godine 1885./86., retrogradno upisane u vrijeme službovanja „velikog“ maruševečkog učitelja Ferde Ladike i njegove supruge Antonije.

Ferdo Ladika u ovoj je školi 31 godinu poučavao djecu i ostavio veliki trag. Iz spomenice je vidljivo da je potkraj 19.st često priređivao različite dobrotvorne manifestacije kako bi se namaknula sredstva za siromašnu djecu i omogučila im dolazak u školu. Učitelj Ladika djelovao je i van škole i često seljake upućivao na bolje gospodarenje. Veći dio svog radnog vijeka s njim je provela i prva maruševečka učiteljica Vjenceslava ( Stanislava Bartolec ).

U posljednjem desetlječu 19. stoljeća broj sposobnjaka (učenika obveznika škole) kretao se od 421 do najviše 668, dok je broj upisanih bio od 102 do 239, učenici su polazili četiri razreda i opetovnicu.

Od 1905. do 1909. godine u školskim klupama ove škole sjedio je naš poznati književnik Gustav Krklec.

U međuratnom razdoblju zbog sve većeg broja učenika  najveći  je problem bio nedostatak prostora koji je postupno rješavan najprije osnivanjem Niže pučke škole u Druškovcu 1921. godine, privatnim podučavanjem u selu Jurketincu 1928. godine te dogradnjom škole 1934. godine. Postojećoj školskoj zgradi tada su dograđene dvije učionice, zbornica i stepenište.

Stara škola neposredno prije rušenja početkom 2007. godine

Učenici 1.razreda šk.godine 1929./30. s učiteljicom Emom Ožanić.
 ( najstarija sačuvana učenicka fotografija )

Nakon završetka Drugog svjetskog rata škola je započela s redovnim odvijanjem nastave, iako su se na nastavu odazvali samo učenici od 1. do 4. razreda.
Školske godine 1946./47.  školskih  je obveznika bilo 605, a polaznika samo 400. Razredi su brojčano bili izrazito veliki, prosječno oko stotinjak učenika,
školu su polazili i učenici Dječjeg doma Maruševec, smještenog u dvorcu Maruševcu.

Velika prekretnica u povijesti škole dogodila se 1954./55. godinu kada je škola postala osmogodišnja.

Na današnjoj lokaciji škola djeluje od 1956. godine izgradnjom nove zgrade sa ćetiri učionice, a koja je u potpunosti završena i svečano otvorena 26.11. 1961. godine, dobivši još šest učionica, zbornicu i stepenište.
Škola je prozvana po narodnom heroju iz Drugog svjetskog rata – OŠ “Antun Blažic Šimun“.

1973. godine škola je obogaćena s novih 216 m2 prostora, odnosno dvoranom za tjelesni odgoj i još jednom učionicom.
Nakon toga uređen je vodovod, a uskoro i centralno grijanje.

Velike promjene 90-ih godina zahvatile su i školu, od preimenovanja u OŠ „Gustav Krklec“ do dobivanja osmorazredne područne škole u Druškovcu

« Veljača 2021 »