Dan sigurnijeg interneta 2019. - Zajedno za bolji internet

Autor: Kristina Štrlek, 16. 2. 2019.

I naša škola već duži niz godina obilježava Dan sigurnijeg interneta, a ove smo godine taj dan obilježili na jedan drugačiji i bogatiji način. Dan sigurnijeg interneta obilježava se drugog dana, drugog tjedna, drugog mjeseca u godini u više od 140 zemalja svijeta.

Na nastavi informatike sedmaši su na formatima  papira A4 izrađivali poruke o sigurnosti na internetu. Te sve poruke učenica je mobitelom prenjela na računalo i od tih smo fotografija napravili kratki edukativni film.

Osmaši su izrađivali prezentacije o sigurnijem internetu. U petom razredu proveli smo anonimnu anketu o korištenju interneta. Šesti razredi su ranije obradili temu po kurikulumu - Digitalni tragovi.

Učiteljica engleskog jezika s učenicima je izrađivala plakate na engleskom jeziku za pano u holu škole.

Posebnost je u tome što smo za ovogodišnji Dan sigurnijeg interneta održali predstavu u trajanju od 20 minuta za sve učenike škole.

Učiteljica informatike napisala je tekst – kostur  za igrokaz o sigurnosti na internetu. Učiteljica dramske skupine tekst je dobro pročitala, izmijenila i dodala sve potrebno da bi  taj tekst bio pripremljen za glumu učenika. Tako su učenici odglumili jednu obitelj u kojoj svi koriste moderne tehnologije, od djeda, roditelja i djece.  Baka kuha za ručak sarmu, kćer (mama) cijelo jutro tipka po mobitelu, a kad se djeca vraćaju iz škole dobivaju ručak i uz put govore kako je bilo u školi. Mama ih savjetuje o tome kako biti siguran na internetu, što je to dobra lozinka, koji su to pravi prijatelji, smiju li se rugati drugima na internetu i da u slučaju nasilja na internetu nazovi anonimni telefonski broj.

Učenici škole cijelo su vrijeme pažljivo slušali i gledali predstavu, a u prekidima prikazan im je edukativni  film učenika sedmog razreda i prezentacija dvije učenice 8. razreda. Na kraju su uživali uz rap-pjesmu dramske skupine o sigurnosti na internetu. Pjesmu su članovi skupine sami napisali, otpjevali i otplesali, a učenici su sa oduševljenjem i velikim pljeskom nagradili dramsku skupinu. Pjesmu učenika dramske skupine o sigurnosti na internetu možete čuti klikom na ovu poveznicu.

Na kraju je prikazan film o tome kako pravilno sjediti za računalom i koliko vremena smijemo biti za računalom.

Učenici su na jedan multimedijalni način mogli puno toga naučiti o internetu, sigurnosti na internetu i da zajedno možemo stvoriti Internet boljim mjestom za sve.

Dojmove učenika sa predstave, poruke i scene "malih glumaca" možete vidjeti na ovoj   poveznici.

« Ožujak 2024 »