OBILJEŽAVANJE DANA KRUHA

Autor: Kristina Štrlek, 20. 10. 2010.

Već tradicionalno je sredina mjeseca listopada određena za obilježavanje Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Posebno svečano bilo je ove godine u područnoj školi Druškovec, članici škole "Gustav Krklec" Maruševec.

Obilježavanje važnih događaja u ovoj je školi bilo malo drugačije nego prijašnjih godina, dakle ne samo kao izložba kruha i peciva već i kao kviz znanja.

Vjeroučiteljica Mirjana Matišić osmislila je način na koji će učenici ponešto i saznati o kruhu ( povijest kruha i kruh u Bibliji), o siromaštvu, gladi i radu ljudi. Sve ove teme bile su razrađene na plakatima koji su postavljeni u holu škole početkom tjedna. Učenici škole su proučavali teme na plakatima i usvajali nova znanja tijekom četiri dana. U petak, 15. listopada, je održan Kviz znanja na koji se prijavilo sedam skupina učenika od četvrtog do osmog razreda. Cijeli kviz bio je popraćen PowerPoint prezentacijom pa su učenici rješavali zadatke različitih vrsta. Rad skupina pratila je stručna komisija sastavljena od učiteljica razredne i predmetne nastave. Kviz nije prošao bez navijača i navijačkih rekvizita suučenika.

Nakon odgovora na posljednje pitanje i zbrajanja bodova slijedilo je proglašenje pobjedničke skupine, a  to je bila skupina učenika VIII. d razreda. Pobjednicima je čestitao voditelj područne škole Ljudevit Dolenec i podijelio im simbolične nagrade. Čestitke su bile upućene i ostalim sudionicima koji će više znanja i sreće imati sljedeće godine.

Drugi događaj koji je priređen povodom obilježavanja Dana kruha, održan je 18. listopada. Već tradicionalno, učenici tog dana donose u školu pekarske proizvode koje prirede njihove bake, majke i poneki vješti otac – pekar.

Kao i prijašnjih godina, i ove je izložba kruha i peciva bila raznolika. Moglo se vidjeti mnogo vrsta peciva u različitim oblicima, više vrsta kruha kao i nekih tradicionalnih kolača ovoga kraja. Održana je i kratka priredba s prigodnim recitacijama i pjesmama koju su pratili roditelji učenika, učitelji i učenici ove škole te ravnateljica Ana Galic i pedagoginja škole Brankica Štrlek. Nakon programa je hranu blagoslovio maruševečki svećenik Martin Mezak i učenici su mogli konačno i blagovati sve donešeno.

Ova događanja su potaknula na razmišljanje i starije i mlađe o odnosu prema kruhu i hrani. Mi koji živimo u dobrim uvjetima često zaboravljamo one ljude koji žive u neimaštini i vrlo često nemaju na svom stolu niti mrvu kruha.