2015-10-31 20:12:55

Terenska nastava u Zagrebu

U srijedu, 28. 10. 2015. godine, učenici 6., 7. i 8. razreda naše škole bili su sa svojim razrednicama na terenskoj nastavi u Zagrebu.

U Gradskom kazalištu Trešnja gledali smo odličnu predstavu „ Postolar i vrag“ Augusta Šenoe u režiji Saše Broz. Interesantna je to priča o prodaji ljudske duše, ali i o spoznaji da bogatstvo nije mjera sreće. „Jako je važno imati udobne i pouzdane cipele koje će nas nositi kroz život“, kaže putnik na početku priče o vrijednom, ali siromašnom postolaru i nezasitnom vragu koji će upotrijebiti sve trikove i moći ne bi li se dočepao još jedne žrtve. No, vrag je zaboravio najvažniji detalj -  pošten i velikodušan čovjek naći će saveznika kada se tome najmanje nada. Cipele su jedino što postolar Hinko zna raditi i tako prehraniti svoju obitelj. Svijet u kojem živi nema razumijevanja za takve skromne ljude. Ljude ne zanimaju udobne i pouzdane cipele, već otkačene, moderne i blještave cipele u kojima će ih drugi odmah zapaziti. Izgubivši mušterije, u bezizlaznoj situaciji, prihvatit će vraga da mu pruži priliku za uspjeh i veliko bogatstvo. Postolar će i dalje vrijedno izrađivati cipele u staroj radionici koju ne želi prodati nadajući se da će njegova djeca nastaviti gdje je on stao.  

Poznata Šenoina povjestica smještena je u današnje vrijeme bešćutnog konzumerizma, kada su mnogi mali obrtnici propali jer se bacaju stare stvari i kupuju nove. Ljudi rade više kako bi imali više i kako bi mogli trošiti više. I tako u krug, iz dana u dan. U vrijeme kada se sreća traži u posjedovanju stvari, Šenoin stih kao da nas sve opominje: „ Ide vrijeme, dođe rok, eto vraga, skok na skok.“ 
Učenici su uživali u bogatoj kostimografiji, odličnim glumcima, zanimljivoj scenografiji i zvučnim efektima.

Nakon predstave učenici šestih razreda posjetili su HRT Zagreb, a poslije prošetali do Trga bana Josipa Jelačića i kratko razgledali najvažnije znamenitosti glavnog grada.

Učenici sedmih razreda nakon predstave bili su u Muzeju iluzija.
Tako su se odupirali gravitaciji u kosoj sobi; doživjeli kako im prijatelj pred očima raste ili se smanjuje; izgubili se u beskonačnosti Sobe ogledala, poslužili nečiju glavu na pladnju te se konačno popeli na strop i podvig ovjekovječili fotografijom u Obrnutoj sobi!

Uživali smo i u najvećoj zbirci holograma u ovom dijelu Europe. Kako su učenici uvijek spremni na avanturu, ušli su u fascinantni svijet iluzija koja im je poljuljala povjerenje u osjetila, zbunila, ali i oduševila te štošta naučila.

Učenici osmih razreda poslije predstave posjetili su zagrebačku katedralu, prošetali Kaptolom i Gradecom do Kamenitih vrata i Markovog trga. Posebno zanimljivo bilo im je na Hrvatskoj radio televiziji gdje su oduševljeno razgledali mjesta na kojima se snimaju radio emisije, a s velikim su zanimanjem i razgledali dvorane gdje se snima Dnevnik, Otvoreno, Dobro jutro, Hrvatska, Nedjeljom u dva, Potjera, Maestro, The Voice kao i ostale televizijske emisije.

Koliko su obrazovnih sadržaja, ali i sadržaja iz građanskog odgoja, usvojili u kazališnoj predstavi, učenici će na kraju pokazati u svojim komentarima, kritičkim osvrtima, opisima likova i prepričavanju sadržaja kazališne predstave na satovima Hrvatskoga jezika. 

 

Više slika nalazi se u fotogaleriji.


Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec