Sigurnije na internetu

Autor: Ružica Breški, 2. 3. 2020.

Svake godine u mjesecu veljači na satovima informatike obrađuju se teme vezane uz sigurnije korištenje interneta. Različitim aktivnostima (gledanjem video sadržaja, rješavanjem online kvizova znanja, istraživanjem web stranica o sigurnosti na internetu, praćenjem webinara o sigurnosti, rješavanjem anketa te izradom različitih digitalnih radova na temu sigurnosti) učenike se usmjerava na  sigurnije, primjerenije i odgovornije ponašanje na internetu.

Poveznice na web stranice o sigurnosti na internetu.

www.csi.hr

www.sigurnijiinternet.hr

www.petzanet.hr

www.netica.hr

Ove godine polaznici dodatne nastave informatike prisustvovali su webinaru pod nazivom „Na digitalnom tragu“ kojeg je organizirao CERTov tim uz obilježavanja Dana sigurnijeg interneta. U webinaru se govorilo o V Bucksima, streamerima, hakiranju tuđeg profila, posljedicama objavljivanja osobnih informacija i načinima kako se zaštititi. Teme obrađene u webinaru  učenicima su  bile jako interesantne te je prezentacija bila prikazana i ostalim učenicima koji pohađaju nastavu informatike.

U nastavku se nalaze savjeti o načinima zaštite iz tog webinara.

Kako se zaštititi?

Upoznati se s prijetnjama i prevarama (onda ćemo znati što je cilj prevare i znati ćemo kako postupiti tj. kako ne postupiti)

Što manje dijeliti osobne podatke na Internetu ime, prezime, adresu, broj mobitela

Privatne informacije prijateljima je najsigurnije davati u komunikaciji jedan na jedan (email, telefon, chat u dvoje ), a ne npr. u komentarima ili napisati na zid