Uređenje senzorne staze u PŠ Druškovec

Autor: Jasenka Vidić, 14. 6. 2021.

U srijedu, 16.6.2021. godine, s početkom u 14.30 sati, u Područnoj školi Druškovec (koja je ove godine 1. put uspješno obnovila status Ekoškole) planira se akcija uređenja senzorne staze.

Pozivaju se svi učenici, učitelji, roditelji i drugi članovi obitelji koji imaju vremena i volje doći i malo pripomoći u uređenju staze. Akcija će trajati do 18.00 sati.

Za sve informacije i dogovor oko doniranja materijala, možete se javiti učiteljici Jasenki Vidić na 098 562 888.

Planira se iskopati travnata površina na površini 7,5 metara x 90 cm, izravnati i nabiti podlogu (posipati pijeskom), te postaviti stazu podijeljenu na 9 ili 10 polja širine 75 cm i duljine 60 cm. Između polja i uz rub staze s jedne i druge strane planira se postaviti rubnike od stare opeke. Polja će biti ispunjena različitim materijalima (krupni okrugli kamen - batuda, sitni mljeveni šljunak, drvene oblice, malčirana kora, trava, lomljeni kamen ili keramičke pločice, crijep,...) Cilj je dobiti što raznolikija polja po izgledu, ali i po osjetu na dodir, toplinu, tvrdoću, itd. kako bi djeca mogla uočiti, opipati i osjetiti različite podloge u igri i šetnji stazom.

Uz pomoć u poslu, molimo i donaciju materijala za izradu staze: stara opeka (cigla - "jedan x jedan") - 80 komada, stari crijep (biber, može i lomljeni) - oko 15 komada, sitni šljunak - 1 kanta, krupni kamen (batuda) - 1 kanta, drvene oblice (okrugle prerezane krugove od panja, promjera od 5 do 20 cm . oko 20 komada, malčirana kora - 1 kanta, pijesak - 1 kanta.

Ako imate kod kuće otpad ili ostatke od građevinskih radova, možete ih dovesti u školu, a mi ćemo ih reciklirati (ponovo upotrijebiti) za uređenje staze.

Škola će osigurati osvježenje (sokove) i dio materijala za radove, a ima i alat za kopanje (motike, lopate, 2 tačke). Potreban nam je još (na posudbu) dugački metar i 2-3 ravne letve (za poravnavanje tla i rubne trake od cigle).