Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta

Autor: Ružica Breški, Kristina Štrlek, Tamara Ćibarić, 16. 2. 2021.

Prošli tjedan gotovo svi učenici naših triju škola (matične i područne škole) na satovima informatike bavili su se temama vezanim uz sigurnije korištenje interneta i aktivno sudjelovali u obilježavanju tog dana.

Različitim aktivnostima (razgovorom s učenicima nakon odgledanih video sadržaja, rješavanjem online kvizova znanja, istraživanjem web stranica o sigurnosti na internetu, izradom stripova, plakata, prezentacija, kvizova,  rješavanjem anketa  te izradom različitih digitalnih radova na temu sigurnosti) nastojimo osvijestiti kod naših učenika sigurnije, primjerenije i odgovornije ponašanju na internetu.

Učenici viših razreda gledali su videozapis koji je objavljen za međupredmetnu temu Upotreba informacijske i komunikacijske tehnologije   „Online okruženje – sigurno ili opasno? „ ( E-Škole digitalni sadržaji) i edukativni animirani film koji opisuje različite oblike elektroničkog nasilja, osjećaje koje ono izaziva kod žrtve, te što napraviti kako bi se zaštitili (medijskapismenost.hr).

Učenici  petih razreda  dobili su  HAKOM-ovu brošuru "Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona". Brošura je namijenjena roditeljima i učenicima.

Od digitalnih radova  u  programu Google crteži peti razredi izrađivali su digitalni rad  „Savjeti za sigurnije korištenje interneta“, šesti razredi u programu MS PowerPoint prezentaciju „Elektroničko nasilje“, sedmi razredi plakat „Mudrost za virtualnu sigurnost“ i  u parovima digitalne knjige, osmi razredi stripove i zajednički u timovima kviz „Sigurnije na internetu“ u programu MS Forms.

Učenici su se kod izrade digitalnih radova koristili HAKOM-ovom brošurom, udžbenicima iz informatike te materijalima sa sljedećih  web stranica:

www.netica.hr

www.sini.hr

www.cert.hr

www.csi.hr

Neke od radova možete pogledati na sljedećoj poveznici:

Poveznica

Učenici nižih razreda na izbornoj nastavi informatike također su se priključili obilježavanju Dana sigurnijeg interneta. Pregledavali su edukativne materijale i video sadržaje, odigrali nekoliko poučnih igara i kvizova, izrađivali stripove, umne mape i postere. Njihove radove možete pogledati na poveznici:

Što su sve izradili učenici u PŠ Druškovcu možete pogledati pokretanjem donje poveznice.