Ich gehe mit meiner Laterne…

Autor: Ivona Đula, 25. 11. 2020.

Obilježavanje blagdana sv. Martina u OŠ ˝Gustav Krklec˝ Maruševec

U tjednu uoči blagdana sv. Martina, koji se svake godine obilježava 11. studenoga, naši su najmlađi učenici na nastavi Njemačkog jezika obilježili prigodno taj, za mnoge stanovnike zemalja njemačkog govornog područja, značajan blagdan.

Naime, u zemljama se njemačkog govornog područja ovom blagdanu posebno raduju djeca, a obilježavaju ga svi, i djeca i odrasli. Običaj je da djeca cijeli tjedan uoči samog blagdana izrađuju u vrtićima i školama svoje Laterne ili lampione kojima će u povorci, uz pjesmu i smijeh, osvjetljavati put svetom Martinu, a on će predvoditi povorku kao sjajni vitez ili vojnik sa crvenim plaštom na svom konju. Prema legendi, sveti Martin nije oduvijek bio svetac, već je prije, nego što je odlučio svoj život provesti u samostanu kao redovnik, a kasnije biskup, bio rimski vojnik koji je volio pomagati siromašnima i potrebitima. I naši su se najmlađi pripremali za blagdan sv. Martina tako što su izrađivali svoje lampione, crtali crteže na temu sv. Martina, pjevali prigodne pjesmice i gledali crtani film o sv. Martinu na njemačkom jeziku te razgovarali sa svojim učiteljicama Njemačkog jezika o tom običaju. Posebno su se radovali našoj maloj povorci, ali ove godine samo u svom razredu jer smo morali poštivati epidemiološke mjere.

Bila je to malo drugačija nastava Njemačkog jezika, čime smo htjeli pokazati da nastava ne mora biti samo učenje jezika, gramatike i vokabulara, već i učenje o običajima u zemljama njemačkog govornog područja i usporedba s našim običajima.

Kako je sve izgledalo, možete pogledati niže na fotografijama.

« Ožujak 2024 »