Dragi naš kaj…

Autor: LJERKA BREZOVEC, 12. 11. 2018.

Drugo mjesto učeniku naše škole na 38. Dragoj domačoj rieči

Učenici naše škole sudjelovali su na 38. kajkavskom književnom natječaju Draga domača rieč 2018. koji je raspisala Gradska knjižnica i čitaonica „Gustav Krklec“ iz Ivanca.

Ovogodišnji književni natječaj Drage domače rieči, 38. po redu, održan je u petak, 9. studenoga, u prepunoj kinodvorani u Ivancu. Na ovogodišnji natječaj prijavilo se 15 osnovnih škola iz triju županija s ukupno 118 lirskih i proznih uradaka.

Naši učenici, njih petero, svojim su stihovima na kajkavskom narječju ostvarili odličan uspjeh, a na drugo mjesto zasjeo je Luka Kolenko, učenik 8. razreda, osvojivši prosudbeno povjerenstvo svojom misaonom pjesmom Tva svieča. Kao što konac djelo krasi, tako je i Luka svoju pjesmu pročitao gotovo na završetku dodjele nagrada u kategoriji učenika praćen burnim pljeskom publike.

Pjesme još četiriju učenica objavljene su u Zborniku pjesama Draga domača rieč 2018. To su pjesme Nuač učenice 8. razreda Hane Šobak, Ftičekova popievka Eme Vrbanić, učenice 6. razreda, Cirkva učenice 6. razreda Lucije Štrlek i Ma domovina pjesma Dore Mihin, učenice 5. razreda. Njihove su mentorice Ljerka Brezovec i Sandra Šincek.

Naši su učenici u svojim pjesmama pokazali ljepotu, posebnost i dubinu kajkavske riječi i svojom pisanom riječju potvrdili da čuvajući i njegujući vlastiti jezik, čuvamo i njegujemo bogatstvo jezične i kulturne raznolikosti svijeta.

Od srca čestitamo Luki, Hani, Emi, Luciji i Dori te im želimo da uvijek misle, osjećaju, govore, ali i pišu na svojoj dragoj domačoj rieči te da u svakom svom dahu nose i čuvaju kaj svojih baka i djedova, ali i da stvaraju kajkavsku književnost!

Ucenicki_radovi.pdf (186.87 KB)