Izlet učenika trećih razreda po Hrvatskom zagorju

Autor: Slavica Čovran, 27. 6. 2018.

Učenici 3.a,b,c,d razreda i njihove učiteljice 19. lipnja, 2018.godine proveli su dan na izletu po Hrvatskom zagorju.  Bila je to nezaboravna pustolovina kojom su obilježili završetak 3. razreda.

Na putovanje po brežuljkastom kraju povela nas je pratiteljica agencije Galileo travel, koja nas je tijekom putovanja upoznala s ponekom zanimljivom informacijom o mjestima kroz koja smo prolazili i legendama vezanim za te krajeve.

Prva znamenitost koju smo posjetili bio je dvorac Veliki Tabor. Veličanstveni dvorac ukras je slikovitog okolnog pejzaža zagorskih brežuljaka. Povijest se tu isprepliće s legendom - grofovi Celjski i prelijepa Veronika Desinička  glavni su likovi ljubavne drame čiju tajnu čuvaju zidovi dvorca.

Zatim smo krenuli put Kumrovca. Muzej Staro selo Kumrovec jedinstveni je muzej jer je na otvorenom. On „živi“ u srcu sela, te posjetiteljima dočarava zagorsku tradiciju seoskog prostora s prijelaza 19. u 20. stoljeće. Starinske hiže kriju zanimljive prizore seoske kulture življenja kao i prikaze tradicijskih obrta, a otvorena je i rodna kuća Josipa Broza Tita. Stare drvene kućice i najstariji zagorski zanati prenijeli su nas na trenutak u prošlost, u jedno potpuno drugačije vrijeme.

U blizini Kumrovca, u prelijepom krajoliku Zelenjaka, zaustavili smo se kod spomenika hrvatskoj himni. Ovdje je, navodno, Mihanović bio nadahnut za pisanje himne. Na spomenik je uzidana spomen ploča s prvim stihovima himne, reljef koji prikazuje Antuna Mihanovića i uklesan natpis.

Put kroz naše bajkovito Zagorje odveo nas je u Gornju Stubicu. Tu smo razgledali preko četiri stoljeća staru Gupčevu lipu u čijoj je hladovini Matija Gubec okupljao istomišljenike i govorima rasplamsavao žar koji je prerastao u Seljačku bunu, zatim velebni spomenik Seljačkoj buni i Matiji Gupcu te dvorac Oršić, Muzej seljačkih buna.

Toga dana puno smo vidjeli, naučili, družili se, pjevali i dobro se zabavljali. Kući smo se vratili puni dojmova i pomalo umorni. Svi smo se na kraju složili kako je proveden dan na izletu po Zagorju pravi doživljaj i lijepa uspomena.