Na velikim poljima

Autor: Mihael Vurušić, 4. 5. 2022.

U ponedjeljak, 2.5.2022., ispred škole u Maruševcu otvoreno je igralište s vrtnim šahovskim figurama.
Igrati šah na ovako velikoj ploči je posebno i interesantno iskustvo. Teško je i zahtjevno zadržati pregled nad cijelom pločom i svim figurama na ploči.

Jučer su se u ovom šahu okušali umirovljenici (ujedno i članovi šahovskog kluba Metalac iz Ladanja Donjeg) te učenici iz područne škole Druškovec i matične škole Maruševec. Ovo igralište vizualno je uljepšalo okoliš matične škole, a osim toga nadamo se da će zainteresirati mnoge učenike i učenice za ovu plemenitu intelektualnu igru. Osim toga, bit će na raspolaganju i drugim zainteresiranim šahistima iz okolice.

Inače, ideja o velikim i gigantskim šahovskim pločama prisutna je već skoro cijelo stoljeće u ljudskoj povijesti. Među fotografijama možete vidjeti „šahovsku ploču“ iz Sankt Peterburga iz 1924. godine.

Potičem sve učenike, koji znaju igrati šah, neka izazovu svoje razrednike/ice da na satu razrednika odmjere s njima snagu i vještinu u ovoj igri! 😊

« Ožujak 2024 »