Pater Bono Zvonimir Šagi

Autor: LJERKA BREZOVEC, 19. 11. 2020.

„Još kao dječak u osnovnoj školi sanjao sam da ću biti kapucin.“

Riječi su sada nedostatne da bismo njima izrazili svoje osjećaje tuge i bola zbog odlaska našega dragoga i dobrog fra Bone Zvonimira Šagija.

Fra Bono Zvonimir Šagi rodio se u našoj maruševečkoj župi davne 1932. godine, tri je razreda osnovne škole polazio u Druškovcu, a četvrti, ratne 1943., u Maruševcu.

Dijamantnu je misu fra Bono Zvonimir Šagi slavio 11. studenoga 2018. u crkvi svetoga Jurja u svojoj rodnoj maruševečkoj župi i tada se prisjetio svojega djetinjstva, svoje majke, braće i života u siromaštvu, ali ispunjenog zadovoljstvom i ljubavlju jednih prema drugima, ali i prema Bogu. Prisjetio se i misa na koje je s majkom i braćom polazio kada su crkve bile prepune ljudi koji su stajali, propovjedaonice na koju se s djecom penjao kada nije bilo svećenika i na sretno djetinjstvo kada je pasao krave i igrao se sa zajčekima.

„Još kao dječak u osnovnoj školi sanjao sam da ću biti kapucin, a kad mi je stariji brat otišao u kapucine, znao sam i da ću ja krenuti za njim“, kazao je pater Bono.

Živo se prisjećao i Mlade mise koja je održana u Maruševcu 9. 11. 1958. godine u prepunoj crkvi kada mu je fra Bonaventura Duda u propovijedi poželio svećeničku sreću što znači da uz svećenika uvijek stoji narod koji želi biti Božji

„ Duh Sveti, Duh ljubavi Božje razlijeva se srcima našim.
Bit ću s vama i vi budite sa mnom u Duhu Svetome, a to je Duh ljubavi. O istini, pravednosti i ljubavi razgovarajmo. Smijemo i prigovarati jedni drugima, ali budimo uvijek u ljubavi Božjoj. Ljubav nas Božja povezuje trajno
“, kazao je tada fra Bono Zvonimir Šagi.

Fra Bono Zvonimir Šagi bio je na obilježavanju 180. godine školstva u Maruševcu, rado je pristao na intervju koji prilažemo u datoteci, a uvijek je rado dolazio i na obilježavanje godišnjice rođenja Gustava Krkleca. Vidno dotaknut ljudskom, a još više Božjom blizinom, i sam svjestan velikog dara koji je od Gospodina primio, fra Bono Zvonimir Šagi širio je oko sebe posebnu toplinu i svjetlost.

Intervju_s_fra_Bonom_Sagijem.pdf (469.30 KB)